"Michał "Cielak" Kielak
fot. Gosia "Kfiacio" Tokarska
MICHAŁ "CIELAK"
KIELAK

Harmonijkarz
kolejno między innymi w zespołach:
Green Grass, Cielak & Jaromi, Szulerzy, duo z Magdą Piskorczyk,
K3, Kasa Chorych

Michała Kielaka poznałem 17 lipca 1993r. podczas imprezy pn. Blues nad Piławą w Głowaczewie. Grałem tam koncert solowy i podczas śpiewania przeze mnie utworu pt. "Blues dla kloszarda", jakiś długowłosy młodzieniec krzyknął że to o nim piosenka, i że jak skończę grać koncert to on stawia mi piwo. Trochę się zdziwiłem, bo jeszcze nigdy żaden kloszard nie postawił mi piwa. Gdy skończyłem swój występ, ów młodzieniec przedstawił mi się jako "Cielak", i tak się właśnie poznaliśmy. Na marginesie - do dziś cały czas nurtuje mnie pytanie, czemu "Cielak" twierdził, że "Blues dla kloszarda", to o nim piosenka? Przecież od kiedy go poznałem, to pamiętam że zawsze dobrze mu się powodziło. Wracając do tematu - następne nasze spotkanie miało miejsce dwa tygodnie póżniej - 30 lipca 1995 roku, na Blues Expressie w Zakrzewie. Pierwszy raz jednak jamowaliśmy razem rok później, czyli 4-10 lipca 1994r. na kolejnej edycji tej imprezy. Od tej pory jamowaliśmy razem przy każdej okazji jaka się nadarzyła, zarówno na kolejnych edycjach imprezy Blues Expresss w Zakrzewie, jak i podczas innych imprez bluesowych, a raz nawet w kiosku Ruchu. 17 października 1996r. gramy pierwszy koncert duetu "Cielak & Jaromi", w jazz klubie Trytony w Bydgoszczy. W lutym 2003 roku, nagrywamy pierwszą płytę duetu Cielak & Jaromi, pt. "Rozum Cielęcy". Dnia 23 kwietnia 2003r. uczestniczę na zaproszenie Michała Kielaka, w nagraniu jego płyty pt. "tribute to Ryszard Skiba Skibiński". Dnia 13 grudnia 2003r. nagrywam z okazjonalną grupą pn. Jaromi & Szulerzy płytę pt. "Gra w piki daje wyniki". Wtedy Cielak z Szulerami grał, więc też udział w tym procederze brał. 2 października 2004r. duet Cielak & Jaromi, z gościnnym udziałem Adama "Coolih" Kulisza, oraz Sebastiana "Cegły" Ceglarka, w Kinoteatrze Piast w Ostrzeszowie, zagrał koncert charytatywny, z którego dochód finansowy przeznaczony był na pomoc dzieciom zmarłego basisty grupy Krzak - Jerzego "Kawy" Kawalca. Nagranie tego koncertu, znalazło się na drugiej płycie duetu Cielak & Jaromi, pt. "Koncert w Ostrzeszowie dla Kawy". W czerwcu 2004r. na moje zaproszenie, Michał "Cielak" Kielak nagrał trzy partie harmonijki w trzech utworach, na płycie zespołu Blues Flowers, pt. "bluesmenty", a 26 września 2007r. nagrał harmonijkę w dwóch utworach a w jednym zaśpiewał, na płycie Blues Flowers, pt. "Smacznego!".

11 czerwca 2005r. w kinoteatrze Piast w Ostrzeszowie, razem z Michałem Kielakiem zagrałem w kilku utworach, w obszernym projekcie muzycznym Adama Kulisza pn. Polish Blues Session - był to koncert na który Adam zaprosił do zagrania razem, wielu znaczących muzyków polskiej sceny bluesowej. Po czterech latach - 11 lipca 2009r. ukazała się płyta z nagraniami z tego koncertu, pt. Ostrzeszów 2005.

Dnia 25 sierpnia 2010r. Cielak wziął udział w nagraniu dwóch płyt - singla duetu Cielak & Jaromi, pt. "Maślunka blues", oraz gościnnie - mojej płyty solowej pt. "Blubrane bluesy zez Pyrlandii", - udziela się w dwóch utworach.

Podsumowując - gram z Cielakiem na następujących płytach:

1. Cielak & Jaromi - Rozum Cielęcy
2. Michał Cielak Kielak - tribute to Ryszard Skiba Skibiński
3. Jaromi & Szulerzy - Gra w piki daje wyniki
4. Cielak & Jaromi - Koncert w Ostrzeszowie dla Kawy
5. Blues Flowers - bluesmenty
6. Blues Flowers - Smacznego!
7. Polish Blues Session - Ostrzeszów 2005
8. Cielak & Jaromi - Maślunka blues (singiel)
9. Jaromi - Blubrane bluesy zez Pyrlandii

Nadmienić się należy, że w studiu Obrabiarka Jarka, znajdują się jeszcze niezmiksowane ślady utworu znanego z repertuaru zespołu Kasa Chorych, pt. Halina M. - tutaj: w wykonaniu duetu Cielak & Jaromi. Ślady zostały nagrane przez ten duet w marcu 2003r. Czy utwór ten zostanie zmiksowany oraz opublikowany? Czas pokaże!


Strona Michała Cielaka Kielaka