Maciej Kręc
fot. Zbigniew Włodarczak
MACIEJ
KRĘC

Basista
w zespole Blues Flowers

Macieja Kręca poznałem dnia 28 listopada 1992 roku w klubie Gencjana, podczas imprezy pn. Blues Fest w Jeleniej Górze. Dnia 4 czerwca 1993 roku, w hotelu w Brodnicy, po imprezie pn. Mini Brodnica, pierwszy raz wypiliśmy wódkę. Pierwszy raz z grupą Blues Flowers, zagrałem gościnnie dnia 31 lipca 1993 roku, na dworcu w Krajence, podczas imprezy pn. Blues Express. Od tamtego czasu gramy razem w Blues Flowers, aczkolwiek z przerwą od 2-giej połowy lipca 2001r. do stycznia 2004r. spowodowaną okresowym wycofaniem się Macieja Kręca z tej współpracy z powodów osobistych.

Dnia 30 czerwca 2001r. na koncercie w Kościanie, Maciej zameldował nam, że jest to jego ostatni koncert z Blues Flowers. Ponieważ jednak tą decyzją nas zaskoczył, a za dwa tygodnie miał się odbyć Blues Express w Zakrzewie, więc umówiliśmy się że Maciej jeszcze z nami w Zakrzewie zagra i że będzie to jego koncert pożegnalny - na co Maciej się zgodził. 14 lipca 2001r. Maciej Kręc zagrał z Blues Flowers w Zakrzewie swój koncert pożegnalny. Na szczęście później się okazało że nie był to koncert pożegnalny, a jedynie rozpoczynający ponad 2-letnią absencję Macieja w zespole Blues Flowers.

W czasie absencji Macieja w Blues Flowers, zastąpili go na etacie basisty wymiennie: Arkadiusz Lisowski, lub Robert Grześkowiak. Ten ostatni - poświęcając z konieczności w takich przypadkach, zajmowany w zespole Blues Flowers etat gitarzysty. W lipcu 2003r. Arek Lisowski zrezygnował ze stanowiska basisty w Blues Flowers, a Maciej Kręc po kilku zagranych z Blues Flowers koncertach, m.in. 6 grudnia 2003r. - Benefis z okazji 10-lecia Blues Flowers, który odbył się w Domu Polskim w Zakrzewie, zdecydował się w styczniu 2004r. na wznowienie współpracy z tym zespołem.

Razem z Maciejem Kręcem uczestniczyłem w nagraniach, które ukazały się na następujących płytach:

1. Blues Flowers - Koncert 100%
2. składanka dołączona do Encyklopedii "Blues w Polsce"
    - Blues Flowers - utwór "My Babe"
3. Blues Flowers - Nie będę grzecznym chłopcem
4. Blues Flowers - bluesmenty
5. Blues Flowers - Smacznego!

Poza pracą w Blues Flowers, zdarzało się nam też grać z innymi muzykami, np. 14 sierpnia 2005r. zainicjowaliśmy z Maciejem w Jazz Club "Fanaberia", w Ostrowie Wlkp. jam session, podczas którego z nami wystąpili: Andrzej Jerzyk, oraz Benedykt Kunicki (razem! - co nie zdarza się każdego dnia!).

Strona zespołu Blues Flowers